Hájský jasan, vězeň v železobetonu

Kandidát na strom roku 2023

 • Příběh stromu
 • Novinky
 • Němí krušnohorští hrdinové
 • Fotogalerie
 • Partneři kandidatury
 • Hlasování strom roku 2023
 • Outsider, který se dokázal prosadit

  V létě 2022 jsem na svých lesních toulkách narazil na úkaz, který mne ohromil natolik, že jsem se ho rozhodl nominovat do ankety „Strom roku 2023“. Necelé dva kilometry východně od cisterciáckého kláštera v Oseku, v katastru obce Háj u Duchcova, jsem našel jasan ztepilý, uvězněný uvnitř železobetonové konstrukce sloupu bývalého důlního elektrického vedení. Strom, který si prostě umínil, že vyroste zrovna tady, betonu navzdory.

  Kuriózní úkaz
  Kuriózní úkaz
  Jasan ztepilý
  Jasan ztepilý
  Elektrický sloup
  Elektrický sloup
  Strom paličák
  Strom paličák

  Nyní už se vytáhl do zhruba patnáctimetrové výšky, a zjevně prosperuje. Dokonce se mu na několika místech povedlo svůj železobetonový krunýř úspěšně narušit.

  Pukající sloup
  Pukající sloup
  Větve skrz beton
  Větve skrz beton

  Zázrak přírody, jaký asi nikde jinde než tady u nás na severu nepotkáte, mne naplnil smíšenými pocity. Radost z toho, jak si přírodní síly dokážou poradit se vším, co jim člověk postaví do cesty, mi kazily pochyby, zda stromek své vězení bez cizí pomoci přežije. V každém případě příběh tohoto listnáče symbolicky odráží obraz drsné a zároveň úžasně krásné krajiny severních Čech. Proto jsem se tento jasan rozhodl nominovat do soutěže „Strom roku 2023“, jako reprezentanta všech místních dřevin, které to s námi lidmi občas nemají jednoduché. Samy si postěžovat nemohou, nicméně některé jejich osudy jsou natolik zajímavé, že jsem neodolal a alespoň pár jich zpracoval do internetového článku Němí krušnohorští hrdinové.

  Zázrak přírody
  Zázrak přírody
  Severočeský symbol
  Severočeský symbol